Pierwsze 54l

Moderatorzy: pkucaba, Moderatorzy


Topic Author
Jaga
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2015, o 21:26

Pierwsze 54l

Post autor: Jaga »

Witam,
Jestem nowym uczestnikiem forum i przyznaję -bardzo dużo się dowiedziałam i nauczyłam dzięki Wam. Akwarium założyłam miesiąc temu i (jako, że nie miałam żadnej wiedzy na ten temat) popełniłam chyba wszystkie błędy jakie się da....
Po pierwsze, idąc za wskazówkami Pana ze sklepu pierwsze rybki wpóściłam trzy dni po zalaniu akwa. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Codziennie lałam nitrivec.
Po drugie nie przemyślałam obsady. Kupiłam neonki czerwone, które są śliczne, prawie nie brudzą ale są bardzo ciekawskie i zaczepne a poza tym zjedzą WSZYSTKO.
Chciałam kupić kilka szczupieńczyków karłowatych ale jako, że Pan nie miał poradził mi, że Dageta są praktycznie takie same.... No i zaczął się młyn -neony porozstawiane były po kontach. Krótko potem szczupieńczyki wróciły do sklepu. Swoją drogą jak o nich poczytałam to zastanawiam się co takiego oprócz "rodziny" mają wspólnego z karłowatymi.
Po jakimś czasie dokupiłam "parkę" półdziobków, które okazałaby się dwoma bardzo terytorialnymi samcami i jednego znów musiałam oddać.
Wtady trafiłam na prześliczne Loricarie L010a. Mam takie dwa i mam nadzieję, że okażą się parką.
Kolejnym błędem był wybór akwarium. 54l to stanowczo mało a i filtr jest beznadziejny(zdaniem Pana w sklepie "nic więcej tu nie trzeba"). Przede wszystkim dwie neonki już popełniły za nim samobójstwo(udusiły się). Jest głośny i w ogóle za słaby. (Wewnętrzny, gąbkowy Aquael Pat mini filter).

W akwa chciałabym iść w kierunku hodowli L010a lub może kiedyś innych, podobnych zbrojników.
Proszę o pomoc. Jaki filtr będzie do takiego akwa najlepszy?
Moje "Lolki" są wszystko żerne, tylko, że nie chcą nic jeść.... Wyczytałam na forum super "przepisy" na różne karmy. Kombinowałam, robiłam i nic nie zjadły.. Nie ruszyły drobiowych podrobów ani sałaty ani szpinaku... W akwarium mam trzy kożenie, liście dębu i szyszki olchy -czy to możliwe, że im to wystarcza? (Tabletek sery też nie ruszają -neony zjadają).
Karmiąc półdzióbka zauważyłam, że ze smakiem połykają ochotka ale to chyba nie najlepsza karma...
Pomóżcie mi proszę w wyprowadzeniu tego szkiełka na dobre tory :)

-- 3 maja 2015, o 18:24 --

Https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq ... kJnZu8.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

georobert
Posty: 12
Rejestracja: 2 mar 2015, o 21:20

Re: Pierwsze 54l

Post autor: georobert »

Witam.
Masz racje, że akwarium za małe tak chociaż 100l będzie ok.
Filtr to już w ogóle dramat (przepraszam, ale nie ma się co oszukiwać), ja nie użył bym go w 30 l bo jest za mały.
W 50 l używam aquael 500 ceramika + gąbka.
Wrzuć fotkę.
Ochotkę w dużych ilościach odradzam, zdecydowanie zdrowsza jest artemia.
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: Pierwsze 54l

Post autor: yahu »

Jak napisał kolega wyzej

Do tego uwazał bym w takim litrazu z ilością,szyszek,korzenia i lisci woda moze mieć wachania parametrów.
Filtr do zmiany ..kup jakąś głowice zeby robiła konkretny przepływ.
Oczywiście odpowiedni do akwarium.
Akwarium jak masz chęci zmienic ,to jest to bardzo wskazane.
Ja zrobił bym tak:
Wybrał miejsce w jakim stało by akwarium
Zrobiłbym akwarium na wymiar pod szafke ,pod miejsce wcześniej obrane na akwarium.
Robiąc akwarium kieruj sie powierzchnią dna.Wysokość min 35cm a 40 cm ( weź pod uwagę wysokość filtra wewnętrznego)
Akwarium 80x40x wysokie na 35 cm to 112L,100x40x35 to 140L .
Pokrywe do akwarium dostaniesz na allegro,tylko zrób akwarium o dnie takim żebyś mogła dobrac sobie pokrywe
Do litrażu dobierz filtr o sporym przepływie.
Urządzenie akwarium to juz Twoja indywidualna sprawa.
LDA10a mogłabyś wtedy kupić większą ilość i napewno ryby czuły by sie bardziej komfortowo

Chyba że chcesz prościej, to kup akwarium juz gotowe w sklepie.To 54 L jest troszke małe a przy okazji wbrew pozorom gorzej utrzymac w nim stabilne warunki.
Ja w 64L trzymam dorastające maluchy a i tak twierdze ze większe byłoby lepsze :)

powodzenia ;)

Topic Author
Jaga
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2015, o 21:26

Re: Pierwsze 54l

Post autor: Jaga »

Dzięki. Właśnie dziś dołożyłam Aqueal 500 ceramika + gąbka do akwa ( zanim przeczytałam posty :D )
Co do wielkości to chyba poszukam coś ok 120-150l.
Parametry dziś sprawdziłam:
NO2-0
NO3-5
GH-14
KH-7
PH-7,5
Co o tym sądzicie? Ja jeszcze biegła nie jestem w tym temacie.
Dostałam też próbki dwóch innych karm dla lolków, bo Serą gardzą. Wcinają tylko korzenie, szyszki i liście. Zamówiłam artemię.
No i wyjechał też dziś półdziobek za nękanie neonek, bałam się, że jak wyjadą neonki to zacznie nękać lolki.
Awatar użytkownika

Lordam
Posty: 374
Rejestracja: 26 sty 2013, o 21:39
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pierwsze 54l

Post autor: Lordam »

Jeżeli chodzi o akwarium to polecam zrobić sobie na wymiar.
Zbrojasy nie potrzebują wysokiego zbiornika więc można zrobić np 80x40x30h i mamy 96l lub 90x45x30 i mamy troszkę ponad 120l i spokojnie można już z 2 gatunki trzymać:)
"Nie trzeba być większym żeby wygrać, wygrywali mali..."
Moje 240l Zapraszam:)
http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=25&t=131" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: Pierwsze 54l

Post autor: yahu »

Właśnie tak jak pisze Lordam..
ale jezeli chcesz kupic 120-150 to tez bedzie ok.
Rineloricarie (L10A ) spozywa raczej wszystko ale urozmaicaj diete w jakies ogórki itp
Zaopatrz sie w grotki ale takie otwarte z dwóch stron.

Topic Author
Jaga
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2015, o 21:26

Re: Pierwsze 54l

Post autor: Jaga »

Tak, mają już dwie grotki własnej roboty :) z bambusa, ale chyba dokupię ceramiczną też bo w ogóle tam nie wchodzą. Objadają je ale do środka nie wejdą. Śpią pod korzeniami. Czy to możliwe, że to "z przyzwyczajenia" lub są jeszcze za młode? Może im się to jeszcze zmienić czy raczej próbować szykać innych?
Awatar użytkownika

yahu
Posty: 276
Rejestracja: 20 cze 2014, o 14:40
Lokalizacja: Malbork/Stare Pole

Re: Pierwsze 54l

Post autor: yahu »

Jezeli jeszcze młode to moze tak być.
Ja bym na Twoim miejscu poszukał innych grotek,glinianych albo ceramicznych.
Na all... są.
Pamietaj ze Twoje gluśki dorastają do 10-11cm.Zresztą zagadaj do glonojad.eu on napewno sprzedawał odpowiednie grotki do rineloricarii.
Moze ktoś na forum Ci doradzi, ja niestety nie wiem.
Kiedys miałem redki ale bardzo krótko ,bo wtedy bardziej kręciły mnie apistogramma

Topic Author
Jaga
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2015, o 21:26

Re: Pierwsze 54l

Post autor: Jaga »

120l już stoi. Zbieram jeszcze różne potrzebne dodatki.
Pytanie:
Czy Aquael Turbo 1000(150-200l) gąbka + ceramika będzie wystarczający ? Czy lepiej coś mocniejszego? Zależy mi na filtrze wewnętrznym, proszę o pomoc.

KierowcaBombowca
Posty: 85
Rejestracja: 24 mar 2015, o 20:07

Re: Pierwsze 54l

Post autor: KierowcaBombowca »

Im więcej zbrojników tym wydajniejszy filtr -zawsze lepiej mieć za duży niż za mały :)
ODPOWIEDZ